Graduation Title Fall

 

Congratulations to our 2020 Fall Quarter Graduates!

Intro Tabs Fall 2020

Please join me in congratulating our Fall Quarter graduates!

 

Message From the President: 

Team NPS, please join me in congratulating our Fall Quarter graduates!

On behalf of the Provost, Faculty and Staff we commend your outstanding accomplishments and achievements in your degree programs, research solutions and certifications. 

I especially want to thank all of your family members, friends and faculty who supported you as a student and through the extraordinary challenges affecting each one of us – COVID, area wildfires, stay at home orders, distance learning and more – your principled determination, dedication to each other and our national security is awe-inspiring.

Although we cannot be together, I am very pleased to have the Commandant of the Marine Corps Gen. David H. Berger lead our graduation video and recorded commencement ceremony. The video also highlights comments from your peers, faculty and staff including congratulatory “shout-outs” from Acting Secretary of Homeland Security Chad Wolf, Vice Adm. Brian Brown, Commander Naval Information Forces and other senior leaders.  The graduation website includes the ceremonial program, recognition of the Fall Quarter awardees and more.   

Virtual graduation links: 

*Fall Quarter Graduation Story

*Graduation Webpage with videos

You completed your courses, theses and capstone projects all the while transitioning to distance learning and adapting to the COVID-driven changes both at NPS and at home. We are a diverse military environment from across the country and around the world, and no matter the need you helped each other professionally and personally whenever help was needed. Success is always a team effort, and I thank you for the strong examples you set on and off campus.  

Your achievements are significant and come with responsibility. NPS has prepared you to perform and succeed in operational forces at a higher level of leadership. You will bring intellectual advantage and tech-savvy insight to solving problems and leading change the rest of your careers. With knowledge and resolve, YOU are our competitive advantage in the defense of our nation and allies. 

Graduates, it is a special time of year made all the more meaningful by conferring your degrees upon you today. I am so very proud of your accomplishments, and wish you all the best! Remember, you are forever part of our NPS community. Be safe as you return, and good luck in your endeavors.

Congratulations, Merry Christmas, Happy New Year and well done! 

With great respect,

Ann Rondeau
VADM, USN (Ret.)
President, Naval Postgraduate School

 

Download the Fall Quarter Graduation program featuring more about students the school and their achievements – great keepsake!

>>Download Graduation Program 

Fall 2020 Grad Videos Title

 

Graduation Videos

Fall Grad Video Main

Fall Grad Video Text

Senior Marine Corps, Navy, DHS Leaders Celebrate NPS' Fall Quarter Graduates

Gen. David H. Berger, 38th Commandant of the U.S. Marine Corps, joins Naval Postgraduate School (NPS) leadership and senior service leaders across the DOD and beyond in offering their congratulations to the latest class of NPS graduates, December 18, 2020.

A total of 340 U.S. and international military officers, and DOD civilians, completed their studies this quarter. The Fall Quarter class includes 111 U. S. Navy graduates; 22 U. S. Marine Corps graduates; 71 U.S. Army graduates; 41 U.S. Air Force graduates; 65 DOD civilian graduates; 2 U.S. Coast Guard, 1 Marine Corps reservist; and, 27 international graduates representing 13 countries.

Gen. David H. Berger Congratulates Fall Quarter Graduates

Gen. David H. Berger Congratulates Fall Quarter Graduates

Commandant of the Marine Corps Gen. David H. Berger joins Naval Postgraduate School (NPS) leadership and senior service leaders across the DOD and beyond in offering their congratulations to the latest class of NPS graduates, December 18, 2020.

PhD Hooding Ceremony - Lt. Cmdr. Jamie L. Safar

PhD Hooding Ceremony - Lt. Cmdr. Jamie L. Safar

U.S. Navy Lt. Cmdr. Jamie L. Safar is joined by her dissertation advisors and university leadership for her hooding ceremony, Dec. 4, 2020, celebrating her completion of the requirements for a doctorate in electrical engineering.

PhD Hooding Ceremony - William Anderson, Jr.

PhD Hooding Ceremony - William Anderson, Jr.

Mr. William Anderson Jr. is joined by his dissertation advisors and university leadership for his hooding ceremony, Dec. 4, 2020, celebrating his completion of the requirements for a doctorate in systems engineering.

PhD Hooding Ceremony - Mr. Benjamin T. McGlasson

PhD Hooding Ceremony - Mr. Benjamin T. McGlasson

Mr. Benjamin T. McGlasson is joined by his dissertation advisors and university leadership for his hooding ceremony, Dec. 4, 2020, celebrating the completion of the requirements for a doctorate in applied physics.

NPS Community Shout-Outs for Our Fall Quarter Graduates

NPS Community Shout-Outs for Our Fall Quarter Graduates

Members of the NPS community and the graduating class offer messages of thanks and congratulations to the 2020 Fall Quarter Class!!

Fall Graduation Story Title

 

Graduation Story

Fall Graduation Story Image

 

Fall Graduation Story text

Marine Corps Commandant, Senior Leaders Commend Fall Quarter Graduates

By MC2 Taylor Vencill

Honoring the outstanding achievements of a new graduating class amidst many challenges, the Naval Postgraduate School (NPS) celebrated its latest class of new alumni with a virtual celebration of the Fall Quarter Graduation, Dec. 18. The newly-minted alumni rose above the evolving challenges of COVID-19 having swiftly adapted to remote learning in early 2020, demonstrating resolve personally and professionally, and completing the requirements of their rigorous academic and research programs.   Read more...

Fall Class Title

 

2020 Fall Quarter Class

Fall 2020 Class List

A total of 340 U.S. and international military officers, and DOD civilians, completed their studies this quarter. The Fall Quarter class includes 111 U. S. Navy graduates; 22 U. S. Marine Corps graduates; 71 U.S. Army graduates; 41 U.S. Air Force graduates; 65 DOD civilian graduates; 2 U.S. Coast Guard, 1 Marine Corps reservist; and, 27 international graduates representing 13 countries.

(D)  -   Students recommended for “With Distinction”
(T) - Students recognized for an “Outstanding Thesis”

(J) - Students receiving their Joint Professional Military Education

(E) - USMC students completing Expeditionary Warfare School

(C) - Students completing Command and Staff College

(M)  -  Rear Admiral Wayne E. Meyer Scholar

 

Doctor of Philosophy in Electrical Engineering
(J)LCDR Jamie Lynn Safar, USN

Doctor of Philosophy in Systems Engineering
Mr. William W. Anderson, Jr., Naval Facilities Engineering Systems Command, Engineering and Expeditionary Warfare Center

Doctor of Philosophy in Applied Physics
Mr. Benjamin Todd McGlasson, Naval Surface Warfare Center, Dahlgren Division

Master of Science in Electrical Engineering
Maj Shawn C. Koss, USMC
(D,J)LT Daniel P. DeToma, USN
LT Thomas J.  Shaheen, USN
(J)LT Johnathan L. Williams, USN

Master of Science in Engineering Science (Electrical Engineering)
CPT Serkan Aktas, Turkish Air Force

Master of Engineering (Electrical Engineering)
Mr. Matthew Thomas Durkin, Naval Air Systems Command
Mr. Steven B. Kern, Naval Air Systems Command

Master of Science in Astronautical Engineering
(T)LT Vincent Michael Audo, USN
(D)LT Camron A. Brandt, USN
(D,J)LT Jonathan A. Chitwood, USN
(D,T,J)LT Benjamin W. Diehl, USN
ENS Patrick Wilcox Leary, USN
(J)LT Logan Tanner West, USN

Master of Science in Mechanical Engineering
(D,T)LT Kaitlyn Bower, USN
(T,J)LT June Capelle, USN
(D,J)LT Natalie E. Crow, USN
LT Shawn C. Murray, USN
LT Casie S. Strong, USN
LCDR Mike Arnold Tano, USN

Master of Science in Space Systems Operations
Maj Marco Tan Oronos, USAF

Master of Science in Systems Engineering
LT Christian Diaz, USN

Master of Science in Systems Engineering
(D,T)LT Christopher Lawrence Hevey, USN
(D,T)LT Joshua P. Hildebrand, USN
(T)LT Katherine E. Irgens, USN
LT Andrew Wiley Miller, USN

Master of Science in Systems Engineering Management
(J)MAJ Robert D. Allen, USA
(J)MAJ Mitchell J. Boatwright, USA
(J)MAJ Joe Callaghan, USA
MAJ Ted Lee Cha, USA
(J)MAJ Catherine L. Collinsworth, USA
(J)CPT Blake A. Davis, USA
(J)MAJ Oscar Delgado, USA
(J)CPT Nicholas J. Grazer, USA
(J)MA Michael Ryan Griffin, USA
(J)MAJ Monica Michelle Holmes, USA
(J)CPT Shad Hughes, USA
(J)MAJ James A. Jones, USA
(J)MAJ Sean S. McCune, USA
(J)CPT Joshua Kain McMillion, USA
(J)CPT John Pfiester, USA
(J)CPT Chummie S. Recel, USA
(J)MAJ Joshua A. Redmond, USA
(J)CPT Zachariah R Shutte, USA
(J)CPT Douglas J. Snodgrass, USA
(J)MAJ Alan Joaquin Villanueva, USA
(J)MAJ Christopher J.  Wimsatt, USA
(J)MAJ Ray Ybarra, USA

Master of Science in Systems Engineering
(D)Mr. Antoin J. Abboud, Naval Sea Systems Command, Naval Surface Warfare Center 
Port Hueneme Division
Mr. Daniel Wade Carter, U.S. Army Combat Capabilities Development Command 
Aviation and Missile Center
Mr. Cedric T. Chiu, Naval Sea Systems Command, Port Hueneme
Mr. William Patrick Emeny, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Ms. Katrina M. Granada, Naval Sea Systems Command, Naval Surface Warfare Center 
Port Hueneme Division
Mr. Timothy Owen Hillman, 96th Test Wing Eglin Air Force Base
Mr. Alex Robert Kemeny, Naval Sea Systems Command
Mr. Edwin Rafael Laboy Perez, Naval Surface Warfare Center
Mr. Lance Von Lowenberg, Naval Information Warfare Center Pacific
Mr. Roianthony Corpuz Navarro, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Mr. Michael Horst Rubow, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Mr. Wesley C. Sanders, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Mr. Jacob Scott Shadle, Naval Sea Systems Command
Mr. Harsh Kalpesh Shah, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
(D)Mr. Dustin Gregg Talley, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Ms. Victoria C. Tsugawa, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division

Master of Science in Engineering Systems
Ms. Lynn Phuong Nguyen, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Mr. Ryan Christopher Robar, Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division

Master of Science in Systems Engineering Management
Mr. Andrew George Liehr, Naval Surface Warfare Center Indian Head Explosive Ordnance Disposal Technology Division

Master of Science in Computer Science
(T,J)LT Darry Pilkington, USN
(T,J)LCDR Joseph A. Berrios, USN
(J)LT Matthew Whitney Baxter, USN
(J)LT Jessica Marie Mills, USN
LT Andrew Michael Pfau, USN
Mr. Harlan Thomas Cheer, Civilian
(T)Mr. Nickolas Leonard Carter, Civilian
(T)Mr. Peter John Pommer, Civilian

Master of Science in Cyber Systems and Operations
(J)LT Joel Dale Ward Jr., USN
(J)LCDR Anthony William Bovino, USN
(T,J)LCDR Matthew Cole Bieker, USN
(J)LT Eric Edward Longabaugh, USN
(J)LT Javon Anthony Felder, USN

Master of Arts in Security Studies (Middle East, South Asia, Sub-Saharan Africa)
Maj Christopher J. Bockoven, USMC
MAJ Jason M. Hall, USA
CPT Joshua A. Marlatt, USA
MAJ Basim M. Younis, USA
(J)LCDR Jacob J. Torba, USN
(D)Maj Justin D. Atwood, USAF
Capt Daniela G. Carchedi, USAF
Maj Benjamin R. Coffman, USAF
Maj David W. Deal, USAF
Maj Mark R. Thorley, USAF
Maj Jonathan M. Wong, USAF
Capt Mitchell Young, USAF
Maj Simon Zhou, USAF

Master of Arts in Security Studies (Far East, Southeast Asia, the Pacific)
(E)Capt Yi Cheng S. Garrard, USMC
MAJ David J. Rice, USA
(J)LT John T. Bridgeman, USN
(D,J)LT Ivan R. Georgiev, USN
(J)LT Cory R. Mowbray, USN
(J)LT Kristin E. Van Boxtel, USN
(J)LT Jonathan K. Wev, USN
Capt Derrick Q. Do, USAF
(D)Maj William E. Hildebrand, USAF
Maj Jonathan P.James, USAF
Maj Cindy M. Tope, USAF
CPT Chang-Won, Republic of Korea Army

Master of Arts in Security Studies (Western Hemisphere)
(J)MAJ Stephen J. Karr, USA
(J)LT Jeffrey S. Jordan, USN
(J)LT Vanessa K. Sonnichsen, USN
Maj Jonathan P. Bonilla, USAF
Maj Jason D. Booth, USAF
Capt Adam M. Cerniglia, USAF

Master of Arts in Security Studies (Europe and Eurasia)
(J)MAJ Donald R. Rose, USA
(J)LT Brian Hansen, USN
(T,J)LT Ashleigh G. Martz, USN
Capt Sean C. M. Baker, USAF
Maj Timothy L. Gorski, USAF

Master of Arts in Security Studies (Civil-Military Relations)
LTC Saujanya S. J. B. Rana, Nepali Army

Master of Arts in Security Studies (Strategic Studies)
(J)LT Jonathan R. Formanek, USN
CDR Eyyad A. Almannaei, Bahrain Navy
(T)LCDR Abdul Gofur, Indonesian Navy

Master of Arts in Security Studies (Homeland Security and Defense)
LCDR Richard T. Farias, USN
(J)LT Ian A. Haskins, USN
(J)LT Cody A. Rogers, USN
Maj Meghan M. Bailey, USAF
Capt Blaize A. Dunn, USAF
Capt Chris D. Melendez, USAF

Master of Arts in Security Studies (Combating Terrorism: Policy and Strategy)
(D)MAJ Efstathios Christodoulopoulos, Hellenic Army
(T)MAJ Jamal I. El Chamieh, Lebanese Army
LT Alvaro H. Tobon Ramirez, Colombian National Army
CPT Mátyás Ferencz, Hungarian Defence Forces
MAJ Ibrahim Thaufeeq, Maldives National Defence Force
(D)Lt Col Abdou Halidou Nouhou, Niger Air Force
Deputy Superintendent Suresh Gaire, Armed Police Force Nepal
Mr. Samuel Kamara Sierra Leone, Office of National Security
Mr. Tornike Chikovani, State Security Service of Georgia

Master of Arts in Security Studies (Homeland Security and Defense)
Captain Lisa Barnett, Florida Highway Patrol
Ms. Vlada Bierman, U.S. Citizenship and Immigration Services; Texas
Special Agent Aaron Bode, U.S. Immigration and Customs Enforcement; Georgia
Mr. James Briggs, United States Border Patrol; Washington DC
Mr. Sean Card, Federal Emergency Management Agency; New York
Mr. Chuck Chapman, City of Austin Water Utility; Texas
Ms. Jaime Chen, U.S. Citizenship and Immigration Services; New Jersey
Captain Benjamin Cohen, Cobb County Police Department; Georgia
Ms. Valerie Davis, U.S. Citizenship and Immigration Services; Texas
Mr. Bruno Dias Mansfield, Independent School District; Texas
Ms. Mikaela Ellenwood, Federal Emergency Management Agency; Colorado
Lieutenant Charles Fisher, Torrance Police Department; California
Lieutenant Jonathan George, San Diego Harbor Police; California
Fire Captain Sean Gray, Cobb County Fire and Emergency Services; Georgia
Lieutenant Mark Haynes, Chesterfield County Police Department; Virginia
Mr. Gregory Kessinger, U.S. Citizenship and Immigration Services; North Carolina
Lieutenant Richard Klok, Gwinnett County Police Department; Georgia
Mr. Nicholas Knowlton, U.S. Citizenship and Immigration Services; Virginia
Mr. Michael McCarty, Somerset County Department of Health; New Jersey
Mr. Sean Miller, Delaware County Office of Homeland Security and 
Emergency Management; Ohio
Ms. Michelle Newman, Volusia County Public Schools; Florida
Captain Brian Nyhus, New York City Police Department
Mr. Robert O'Malley, U.S. Citizenship and Immigration Services; Washington DC
Battalion Chief Derrick Phillips, St. Louis Fire Department; Missouri
Fire Chief Joseph Pulvermacher, City of Fitchburg; Wisconsin
Supervisory Federal Air Marshall Christopher, Repair Transportation Security 
Administration; Georgia
Mr. James Rizzo, United States Northern Command; Colorado
Assistant Fire Chief Daniel Salazar, Dallas Fire-Rescue Department; Texas
(D)Lieutenant Cathy Scherer, City of Irvine Police Department; California
Mr. William Werner, St. Louis Police Department; Missouri

Master of Science in Meteorology and Physical Oceanography
(J)LCDR Joshua David Carter, USN
(J)LCDR Vincent DePaul Chamberlain III, USN
(J)LCDR Amanda R. Fromm, USN
(J)LCDR Tyonna Nichole McPherson, USN
(J)LCDR Justin Paul Van Es, USN
(J)LCDR William N. Zinicola-Lapin, USN

Master of Science in Physical Oceanography
LCDR Christie Jane Underwood, Royal Australian Navy

Master of Science in Engineering Acoustics
ENS Evan James McMellon, USN

Master of Science in Combat Systems Technology
CPT Joshua Michael Strader, USA

Master of Science in Applied Physics
LT Beatrice Joyce Aguinaldo Cayaban, USN
LCDR Georgios Chaskakis, Hellenic Navy
LT Renata Dacruzaraujovieira, USN
LT Matthew Ross Irwin Henricks, USN
(D,J)LT Keegan David McAllister, USN
LCDR Leland Edward McCarty, USN
(J)LT Matthew Quinn Sheeler, USN
(T,J)LT Branden Gino Tatasciore, USN

Master of Business Administration Acquisition Management
(J,E)Capt Joshua Brent Blythe, USMC
(T,J,E)Capt Spencer A. M. Hayashi, USMC
(J)Maj Jeffrey J. Kisla, USMC
(J)Maj Ashley R. Mccabe, USMC
(E)Capt John K. Murphy, USMC
(E)Capt Samuel Trent Perrine, USMC
(D,T,J)Capt Alex Jacob Pfannenstiel, USMC
(J)Maj Bo King Yang, USMC
CPT Cynthia Mayela Rodriguez, USA
(T,J)CDR Scott F. Chirgwin, USN
(J)LCDR Najib Hamdouni, USN
(J)LCDR Seth W. Harlan, USN
(J)LCDR Irina Jarreau, USN
(J)LCDR Vincent J. Linley, USN
LCDR Katie Newsom, USN
(J)LCDR Michael Roy Park, USN
(J)LCDR Aaron J. Shinoff, USN
LCDR Brandon A. Stewart, USN
(D)LT Richard James Wilson, USN
(J)LCDR Michael Tyler Zamudio, USN
Captain Troy Robert Anderson, USAF
TSgt Seth Lan Lucci Banks, USAF
Capt Geoffrey Scott Bender, USAF
Capt Casey C. Boyle, USAF
Capt Nathaniel T. Buck, USAF
Capt Charlie Mark D. Dacanay, USAF
Capt Jessica L. Hayes/D'ambrosio, USAF
Capt Moises Guzman, USAF
1st Lt Jonathan L. Karnes, USAF
Capt Chase W. Lehocky, USAF
(D,T)Capt Anita M. Naylor, USAF
(T)1st Lt Robert Paulo Balboa Ocampo, USAF
(D,T)Capt Jason D. Passarella, USAF
Capt Brad Michael Rajchel, USAF
Capt Christopher A. Ruiz, USAF
Capt Samuel M. Trujillo, USAF
1st Lt Charles Byron Wilson, USAF
Capt Kelly Renee Wright, USAF

Master of Business Administration Systems Acquisition Management
MAJ Robert J. Puente, USA
(J)LT Carl Anders Segerstrom, USN
LCDR John Morton Forster, USCG
(D)CDR Brian S. Lied, USCG

Master of Business Administration Defense Systems Management
LT Carlos Alberto da Silva Correa, Brazilian Navy

Master of Business Administration Supply Chain Management
LT Philippe Siqueira, Brazilian Navy
(J)LCDR Kendrick R. Garrett, USN
(J)LCDR Jason Ray Morlan, USN
(J)LCDR Peterjohn T. Gangcuangco, USN

Master of Business Administration Materiel Logistics Support Management
(J)Maj Richard Andrew Brown, USMC
(E)Capt Chad O. Carlson, USMC
(J)Maj Matthew S. Halligan, USMC
(E)Capt Kevin Edward Yarnell, USMC
(J)LT Theodore Chi Awa, USN
(J)LT Scott A. Hatzung, USN
(T)ENS Davis P. Katakura, USN
(J)LCDR David Benjamin Welborn, USN
(T,J)LT Elena V. Williams, USN

Master of Business Administration Financial Management
(E)Capt Daniel Patrick Carrigan, USMC
Capt Daniel G. Jagears, USMC
(T,E)Capt William Anthony Laponza III, USMC
(T,C)Maj Peter N. Misyak, USMC
LtCol Phillip S. Noack, USMCR
(J)LT Brennan Edward Baffer, USN
(D,T,J)LT Eric R. Beaudoin, USN
(J)LCDR Jonathan Hawkins Berry, USN
(J)LT Roy Glenn Bliss II, USN
(D,T,J)LCDR Sarah E. Cosgrove, USN
ENS Alexis Delgado, USN
(J)LT Michael Anthony Hagan, USN
ENS Tyler Haritan, USN
(J)LT Stuart Mitchell Helme, USN
(J)LT Bradley M. Herzig, USN
(J)LT James D. Mulski, USN
ENS Izack Harold Ohman, USN
(D,J)LCDR John Patrick Orr, USN
ENS Owen W. Platt, USN
(J)LCDR Christopher-Dei B. Ramiro, USN
LCDR Paveena Ritthaworn, USN
(J)LT Ryna S. Thlang, USN

Master of Science in Management Manpower Systems Analysis
LCDR Adam J. M. Attwood, Australian Navy

Master of Business Administration Logistics Information Tech
(J)LCDR Darian J. Wilder, USN

Master of Science in Contract Management
Ms. Liseil Deedra Baird, Naval Sea Systems Command NUWC Division Keyport Washington
Mr. Daniel M. Quinn, Mission and Installation Contracting Command (MICC) – Fort Belvoir
Mr. Jeffery S. Marsh, Naval Sea Systems Command NUWC Division Keyport Washington
Mr. Michael E. Nagy, Naval Sea Systems Command NUWC Division Keyport Washington

Master of Science in Human Systems Integration
LCDR Amanda Fern Lippert, USN

Master of Science in Operations Research
(D,C)Maj Lewis Cameron Flinn, USMC
(T,J)MAJ Keith D. Edmonds, USA
(J)LT Anaveronica Badua, USN
(T)ENS Andrea Lisette Deabreu, USN
ENS Laurel Ruth Hornbuckle, USN
ENS Logan James Hughes, USN
ENS Matthew William Luerman, USN
(D,T)ENS Rachel Anne Seeberger, USN
ENS Zachary Heiner Swenson, USN
ENS Jasmine LeeYe, USN
MAJ Matthias Peter Kuc, German Army
CDR Jeremy Tian Sheng Tan, Singapore Navy

Master of Science in Applied Mathematics
Maj Lewis Cameron Flinn, USMC

Master of Science in Systems Technology (Command, Control, and Communications)
(D,C)Maj Scott Cook, USMC

Master of Science in Modeling, Virtual Environments, and Simulations
MAJ Youngmook Kim, Republic of Korea Army

Master of Science in Information Strategy and Political Warfare
(T,J)MAJ Christopher William Amsley, USA
(J)MAJ Kevin Anthony Chesnut, USA
(T,J)MAJ Kyle Hager, USA
(J)MAJ Seon Lee, USA
(J)MAJ Matthew Rogers, USA
(J)MAJ Brandon Phillip Sirois, USA
(J)MAJ Jonathan Paul Wood, USA
(J)MAJ Bradley William Young, USA
Ms. Brandi Yvette Williams, Civilian

Master of Science in Defense Analysis
(D,T)MAJ Romulo II Garcia Dimayuga, Philippine Marine Corps
SSgt Derek Ward Sharp, USMC
(J)MAJ Chad Andrew Alford, USA
(J)MAJ George William Bailey, USA
(J)MAJ Joshua Lee Boyle, USA
(J)MAJ Sean Chang, USA
(J)MAJ Michael Thomas Clapper, USA
(J)MAJ David Coleman, USA
(J)MAJ Michael Jeff Dungey, USA
MAJ Harald Fendrich, German Army
(J)MAJ Kyle Evan Gardner, USA
(J)MAJ Matthew David Hanes, USA
(D,J)MAJ Jared Taylor Helle, USA
(D,T,J)MAJ Richard Treat Hill, USA
(T,J)MAJ Derek Hirtz, USA
(J)MAJ James Hyman, USA
MAJ Erich Kuehnle, Canadian Army
(D,T)CW3 Sean Michael Laske, USA
(J)MAJ Daniel Le, USA
CW3 Richard Lewis Manley, USA
(J)MAJ Garth Thomas McDermott, USA
(J)MAJ Deandre L. Mcdonald, USA
(J)MAJ Riley Mcevoy, USA
(T,J)MAJ Daniel Meegan, USA
MAJ Daniel Midgett, USA
LTC Adeniji Temitope Adeleye, Nigeria Army
(D,J)MAJ Michael Parker, USA
(J)MAJ William Todd Pitt, USA
MAJ Ciprian-Stelian Tomica, Romania Army
(J)MAJ Matthew J. Radman, USA
(J)MAJ Jose Eduardo Rodriguez, USA
(J)MAJ Thomas Scott Schlesinger, USA
(J)MAJ Christopher Brendan Smith, USA
(J)MAJ Neil Smythe, USA
(J)MAJ Aaron Andrew Taylor, USA
(J)MAJ Michael Tikkanen, USA
(J)MAJ Chad Thomas Tobin, USA
(J)MAJ Christopher Thomas Yankow, USA
MAJ Julianne Carol Zike, USA
CW4 Gilbert Ray Bailey, USA
CDR Joel Valera Cabigon, Philippine Navy
(J)CDR Joseph Patrick Snelgrove, USN
(J)LCDR Andrew Pearson Melton, USN
(T)LCDR Jon Kendall Turnipseed, USN
(D)LTJG Anthony Edward Pittaluga, USN
CPO Jon Kyle Decker, USN
(T) Maj Temesha R. Christensen, USAF
Maj Nathanael Mclain Smith, USAF
Maj Dustin Lee Tharrett, USAF
Mr. Sandro Bzishvili, Georgia Civilian

Master of Science in Engineering Science (Mechanical Engineering)
LTJG Michael R. Dibacco, USN
LTJG Amalia A. Tettambel, USN
LT Joel D. Thomas, USN
LT Bradley C. Ter Beek, USN
LT Ryan W. Benroth, USN

Master of Science in Engineering Science (Aerospace Engineering)
LT Sean M. Delaney, USN

 

Fall Grad Photos title

 

Graduation Photos

Lt. Cmdr. Jamie Safar Gallery
Lt. Cmdr. Jamie Safar gallery

Lt. Cmdr. Jamie Safar, USN

William Anderson, Jr Gallery
William Anderson, Jr

William Anderson, Jr.

Benjamin McGlasson Gallery
Benjamin McGlasson

Mr. Benjamin T. McGlasson

International Graduation Fall 2020 Gallery
International Graduates Fall 2020

International Students

Fall Awards Title

 

Fall Quarter Awards

Fall 2020 Awards

Congratulations to our Fall Quarter 2020 Awards Winners!

Monterey Peninsula Council of the Navy League LCDR Tom Winant Highest Academic Achievement Award – ENS Rachel Seeberger, USN
Award is presented to a graduating USN, USMC, USCG, or NOAA student who has maintained an outstanding academic record as exhibited by academic achievement, thesis research, motivation, and community involvement.

 

Military Operations Research Society Stephen A. Tisdale Graduate Research Award - ENS Rachel Seeberger, USN
Award is presented in recognition of outstanding achievement in graduate research directed toward improving military force utilization. This award is based on research which leads to demonstration of or potential for increased operating effectiveness of currently available or near-term assets.

 

Association of the United States Army, General Joseph W. Stilwell Chapter, Award for Outstanding Army Student – MAJ Richard T. Hill, USA
Award is presented to an Army student who has maintained an outstanding academic record as exhibited by academic achievement, thesis research, motivation, and community involvement.

 

Naval Postgraduate School Outstanding Academic Achievement Award for Department of Defense Student – Mr. Peter J. Pommer
Award is presented to a Department of Defense civilian student who has maintained an outstanding academic record as exhibited by academic achievement, thesis research, motivation, and community involvement.

 

Naval Postgraduate School Outstanding Academic Achievement Award for International Students – Major Romulo Dimayuga, Philippine Marines
Award is presented to a student who has exhibited outstanding academic achievement, conducted notable thesis research, maintained motivation and a serious interest in the community, and who has interacted well with other students in the interest of international alliance.

 

Air Force Association Award for Outstanding U.S. Air Force Student - Maj Temesha R. Christensen, USAF
Award is sponsored by the Monterey Chapter of the California Air Force Association and is presented for outstanding service.

 

Marine Corps Association Superior Service Award for Outstanding U.S. Marine Student - SSgt Derek Ward Sharp, USMC
Award is presented to a graduating Marine Corps student based on superior contributions to the student body, professional community, and local Monterey area.

 

Naval Postgraduate School Superior Service Award – Capt Daniela Carchedi, USAF
Award is based on superior contributions to the student body, professional community, and local Monterey area.

 

The Surface Navy Association’s Award for Excellence in Surface Warfare Research – LT Ana Veronica Badua, USN and LT Christopher Hevey, USN
Award is presented to a graduating student whose thesis topic and quality of supporting research demonstrate the greatest potential for contribution to the Surface Navy.

 

Naval Sea Systems Command Award for Excellence in Systems Engineering – LT Christopher Hevey, USN
Award is presented in recognition of distinguished scholastic achievement in Systems Engineering.

 

Naval Sea Systems Command Award for Excellence in Combat Systems - LCDR Leland McCarty, USN
Award is presented in recognition of distinguished scholastic achievement in Combat Systems Engineering. Selection is based on academic achievement, research excellence, and leadership potential.

 

Rear Admiral Thomas R. McClellan Award for Academic Excellence in the Graduate School of Defense Management - CDR Scott Chirgwin, USN
Award is based on academic performance, professional commitment, and leadership potential.

 

Naval Supply Systems Command Award for Academic Excellence Management – LCDR Brandon Stewart, USN
Award is presented to an outstanding U.S. Naval Supply Corps officer in Systems Management based on academic achievement, research excellence, and contribution to the professional and civilian community and faculty recommendations.

 

Department of the Navy Award for Academic Excellence in Financial Management - LCDR John Orr, USN
Award is presented to a Financial Management student who demonstrates overall academic performance, academic excellence in financial management courses, high leadership potential, future ability to contribute to professional, academic and public forums while meeting the highest standards of stewardship of the National Trust and thesis excellence.

 

The Louis D. Liskin Award for Excellence in Management – Capt Alex Pfannenstiel, USMC
Award is presented to a Master of Business Administration student based on academic excellence, personal excellence, and contributions to the quality of the educational program, to fellow officers, and to the community.

 

CDR Philip A. Murphy-Sweet Memorial Award for Excellence in Acquisition – LCDR Richard Wilson, USN
Award is presented to a graduating USN, USMC, or DoN civilian student who has demonstrated academic, research, and professional excellence in the Acquisition and Contract Management, Systems Acquisition Management, Contract Management, or Program Management curricula.

 

The Graduate School of Defense Management Faculty Outstanding International Student Award - LCDR Adam Attwood, Royal Australian Navy
Award is presented to an outstanding international graduate based on academic achievement, thesis research, motivation, and community involvement.
 

RADM Donald R. Eaton Logistics Award for Outstanding Achievement  - Capt Kevin Yarnell, USMC and ENS Davis Katakura, USN
Award is presented to a graduate of Material Logistics Management, Supply Chain Management or Transportation Management curricula for academic achievement and contributions to logistics communities as demonstrated by scholastic excellence and thesis/project research.

 

The Assistant Secretary of the Air Force (Acquisition) Award for Academic Excellence - Capt Anita Naylor, USAF and Capt Jason Passarella, USAF
Award is presented to a military USAF or Department of the Air Force civilian in the Acquisition and Contract Management, Systems Acquisition Management, Contract Management, or Program Management curricula for academic achievement as demonstrated by scholastic excellence and thesis/project research.

 

Distinguished Professor Kenneth J. Euske Dean’s Medal for Innovative Contribution to National Defense, and the Graduate School of Defense Management – 1st Lt Jonathan Karnes, USAF
Award is presented to a graduating student, or a team of up to four members, whose thesis or project is considered by the Awards Board and the Dean to present an innovative “potential” significant contribution to a National Defense issue, or create a new competitive advantage.

 

Rear Admiral Grace Murray Hopper Computer Science Award - LT Andrew Pfau, USN
Award is presented in recognition of excellence in Computer Science to the outstanding graduate who has demonstrated outstanding academic performance, thesis quality and leadership ability.

 

Chief of Naval Operations Award for Excellence in Operations Research - ENS Andrea DeAbreu, USN
Award is presented to a Navy or Marine Corps graduate based on academic achievement, experience tour performance, thesis work and demonstration of those qualities’ indicative of an outstanding military officer.

 

The Space Systems Engineering Award for Academic Excellence - LCDR Elliott VonWeller, USN
Award is presented to an outstanding student based on quality point rating, thesis, curricular, and extracurricular activities.

 

Foreign Area Officer Association Award for Excellence in International Affairs – CPT Harrison Smith, USA
Award is presented to recognize the student(s), who in the opinion of the National Security Affairs Department faculty have distinguished themselves by outstanding thesis or major paper in international affairs, based on the quality of the research and overall scholarly achievement.

 

The Johns Hopkins Applied Physics Laboratory Award for Excellence in Applied Physics Research – LT Matthew Henricks, USN
Award is presented for outstanding research in applied physics that has the potential to positively impact future Navy and Marine Corps systems and operational capability.

 

Astronaut Michael J. Smith, and Astronaut William C, McCool, Astronautics Award - LCDR Ransom Smith, USN
Award is presented to an outstanding graduate of the Space Systems curricula based on overall academic excellence, applicable extra-curricular activities, and career potential.

 

Naval Sea Systems Command Award in Naval/Mechanical Engineering –LT Kaitlyn Bower, USN
Award is presented in recognition of distinguished academic achievement in the Naval/Mechanical Engineering Program.

 

Monterey Kiwanis Club Outstanding International Student Award - CDR Joel Cabigon, Philippine Navy
Award is presented to an outstanding international students based on academic standing and achievement, and involvement in community affairs.

 

Meyer Award for Outstanding Student in Systems Engineering (Distance Learning) – Mr. William Patrick Emeny
Award is presented to an outstanding Department of Defense graduate of the Distance Learning Systems Engineering degree program who has demonstrated superior academic performance.

 

The Louis D. Liskin Award for Excellence in Regional Security Studies - LT Ashleigh Martz, USN
Award is presented to a graduating U.S. military or civilian student in the Department of National Security Affairs for the outstanding thesis in regional security studies based on the quality of the thesis.

 

The International Student Award for Excellence in Regional or Security Studies – LtCol Abdou Halidou Nouhou, Niger Air Force
Award is presented to an international military officer or civilian student for academic performance evaluated in terms of overall scholarly achievement.

 

The Outstanding United States Air Force Graduate Award, Department of National Security Affairs - Maj William Hildebrand, USAF
Award is presented to an officer for overall scholarly achievement.

 

Curtis H. “Butch” Straub Achievement Award for Graduates of the Center for Homeland Defense and Security Master’s Degree Program -Lieutenant Cathy Scherer, City of Irvine Police Department; California
Award is presented to a graduating CHDS student with an exemplarily academic and citizenship record while in the CHDS Master’s Degree program. The award winner will be a student who has excellent grades, who has written an outstanding thesis, and who has helped the most in providing leadership and energy for the CHDS MA program.

 

Conrad Scholar Award for Distinguished Academic Achievement in Financial Management - LCDR John Orr, USN; LCDR Sarah Cosgrove, USN; LT Eric Beaudoin, USN; Maj Peter Misyak, USMC; and Capt William LaPonza, USMC
Award is presented to an outstanding officer in the Financial Management community who has demonstrated academic excellence, presented a financial management essay for publication, and exhibited the potential for outstanding leadership.

 

The Jack J. Jensen Meteorology and Oceanography Award – LCDR William Zinicola-Lapin, USN
This award is given to a student who in the judgement of the Selection Authority has produced a thesis with notable academic rigor that also might in a short time provide new operational capabilities or techniques to the Meteorology and Oceanography Community.

 

The Pat Tillman Leadership Award – MSgt Joe Scobey, USAF
Award is presented to acknowledge student who has distinguished themselves in Security Affairs in Department of Defense Analysis.

 

The John McReynolds Wozencraft Electrical and Computer Engineering Academic Honor Award - LT Daniel DeToma, USN
Award is presented for academic excellence and best demonstrated professional qualities in one of the following programs: Electronics or Intelligence.

 

Naval Information Warfare Systems Command Award in Electronic Systems Engineering - LT Thomas Shaheen, USN
Award is presented for distinguished academic achievement in the advanced Electronic Systems Engineering program.

 

FACULTY AWARDS
 

The Military Officers Association of America Joint Service Warfare Award - CDR Thor Martinsen, USN
Award is presented to a military faculty member who has contributed most significantly to the study, implementation, and spirit of joint-service warfare.

 

The Captain David S. Bill, Jr., Leadership Award – CDR Thor Martinsen, USN
Award Acknowledges faculty or student officers who have demonstrated exceptional leadership qualities. This recognition is intended to support the school’s mission of promoting combat readiness.

 

The First Command Military Leadership Award – CDR Matthew Geiser, USN
Award is presented to an active duty military faculty or staff member, who, in the opinion of the next two graduating classes, contributed the most to the professional and military success of the graduates during their assignment at the Naval Postgraduate School.

 

The Lieutenant Commander David L. Williams Outstanding Professor Award – Professor Erik Dahl
Award is presented to the faculty member in the School of International Graduate Studies who has demonstrated the greatest dedication and therefore had the greatest impact on learning and intellectual growth of students, in residence and abroad.

 

Carl E. and Jesse W. Menneken Annual Faculty Award for Excellence in Scientific Research – Award is based highly on meritorious research conducted by more junior faculty members - Research Associate Professor Dashi Singham, OR Department and Associate Professor Mike Atkinson, OR department, for their joint nomination Award is presented based on significant and sustained contributions by senior faculty members throughout their careers - Research Professor Weislaw Maslowski, OC Department, and Professor Qing Wang, MR Department.

 

Meyer Award for Teaching Excellence in Systems Engineering (Distance Learning) – CAPT Donald Muehlbach PhD, USN (ret)
Award is presented to an outstanding faculty member of the Distance Learning Systems Engineering degree program who is recognized by the students for teaching excellence and/or exceptional contributions to the students’ overall learning experience.

 

The Louis D. Liskin Award for Teaching Excellence in the Graduate School of Defense Management - Dr. Simona Tick, Lecturer, School of Graduate Defense Management
Award is presented to a member of the faculty in the Graduate School of Defense Management, whom is selected by popular vote from resident students in any of the Graduate School of Defense Management curricula.

 


Graduation Archive Link

 

For past graduations, please visit Graduation Archives online.